השקעות בשווקים חדשים – האם זה הזדמנות ללקוחות

אריק נלסון

דן דוברי ואריק נלסון אפריל 2015

כאשר שוק המניות נושק לשיאים חדשים ותשואות אג”ח נמצאים בשפל חסר תקדים, משקיעים מתאמצים למצוא השקעות אטרקטיביים. מעט משקיעים מעריכים שעדיין קיימים השקעות שכדאי להשקיע בהם, אך יכול להיות שכל מה שהם צריכים לעשות זה להביט מעבר לחוף הפרטי שלהם.

בפגישה שלי עם המומחה הבינלאומי אריק נלסון שפגשתי בלונדון, ומגיע לארץ להשתתף ב”ועידת ישראל לפרישה” טען אריק שבשווקים חדשים קיימים הזדמנויות פנטסטיות לעומת השקעה בשווקים המפותחים או שווקים מתעוריים והמחירים שלהם הם הגונים מאוד.

שווקים אילו נהיים חשובים במיוחד לכלכלת העולם במחיוחד אחרי שחלקם הגדול נפתחו להשקעות זרות ישירות (Foreign Direct Investments), ומאז היוזמה שווקים חדשים צמחו ב 600% בעשרים שנים האחרונות.

אריק שנולד בארה”ב הצטרף לקבוצת FMG בשנת 2006 אחרי שסיים תואר שני בסוציולוגייה ועסקים מאוניברסיטת קולורדו. הוא היה התחיל כאנאליסט השקעות והתמחה וחקר באופן סיסטמתי שווקים חדשים (בעל רישיון השקעות דרגה 4).

לפי מחקר של HSBC שווקים חדשים  מהוים 22% מאוכלוסיית העולם ורק 6% מהתוצר הלאומי בעולמי ו3% מההון המניות הנסחרות. נתונים אילו מסמלים את הפוטנציאל הרב שטמון בשווקים אילו. שווקים חדשים מוגדרים כשווקים שנמצאים בשלב אחד לפני שיוגדרו כשווקים מתעוריים.  במהלך 2014 הושקעו 2.2 מיליארד דולר הושקעו בקרנות שווקים חדשים.

בסיסי כלכלי איתן

שלא כמו רוב המדינות בשווקים המפותחים שיש להם ממוצע חוב לנפש של 75% מהתוצר הלאומי לשווקים החדשים אין כמעת חוב.

זה מאפשר למדינות אילו להשקיע בפיתוח ותשתיות בארצם שמייצרת הזדמנויות בשווקי המניות שלהם ומושך אליהם השקעה רבה. לאחרונה גם רוב מדינות אילו השטלתו על האינפלציה בארצם ורובם עברו למאזן מסחר חיובי שעוזרת להן לשפר באופן משמעותי את דירוג האשראי הבינלאומי שלהן.

רוב מדינות אילו שיפרו באופן משמעותי את התשתיות בארצם במטרה לתמוך אוכלוסייתם הצומחת. שווקים מתעוררים כוללים יותר מ 1.2 מיליארד בני אדם ולא בדומה למדינות מפותחות שבהם הגיל הממוצע הוא ארבעים ואחד בשווקים אילו הגיל הממוצע הוא רק שלושים.

מסקנות

אריק מאמין נלהב בשווקים חדשים ומאמין שההשקעה בהם תניב תשואה טובה יותר מאשר כל השקעה חלופית והיא צריכה להיות מרכיב בכל אלוקאציית נכסים של לקוחות.

הוא מאמין שככל שיהיו יותר רפורמות במדינות אילו וככל שהם ישקיעו בתשתיות ומודרניזציה למען איכות החיים של האזרחים שלהם נראה את זה בתוצאות של הקרנות, אל הוא מזהיר ומזכיר שההשקעה בשווקים חדשים כרוך גם בחשיפה לסיכונים כגון חוסר יציבות פוליטית, שחיתות, אי ציות לחוק שהם לפעמים חלק מובנה בתרבויות המקומיות. רוב מדינות אילו נמצאים בתהליכים מתקדמים לשפר את שלטון החוק וליצור שקיפות ואמינות כלכלית ורגולטורית.

יש לקחת בחשבון שהנזילות בשווקים אילו הוא גם מוגבל ולכן קיים בהם גם תנודתיות יתר. שוי השוק של כל המניות במדד מדינות חדשות (MSCI Frontier Markets) הוא 210 מילירד דולר לעומת מדד מניות מדינות מתעוררות (MSCI Emerging Markets) שהם מעל 4 טריליון דולר. למרות בעיית הנזילות אם משקיעים לטווח ארוך סיכון זה יקטן באופן משמעותי.

למרות תחזיות לצמיחה ואינדיקטורים כלכללים מעולים שווקים אילו עדיין נסחרים ברמות מאוד אטרקטיביות. עוד יתרון יש לקחת בחשבון הוא שלהרבה ממדינות אילו יש קורולציה נמוכה באופן יחסי לשווקים מתעוריים ומפותחים.