התכנון הפיננסי כמנוף ליצירת השגת מטרות

לאחרונה פגשתי לקוח בן 67, שחי בזוגיות שנייה, עם 3 ילדים מנישואיו הראשונים וללא ילדים מנישואיו השניים . הלקוח מועסק כשכיר בחברה גדולה, וכן פועל כעוסק מורשה עם הכנסה שנתית כוללת של מעל 1.5M ₪ בשנה . החסכונות הפרטיים של הלקוח מושקעים כולם בני”ע באמצעות תיקי השקעות, טעמי ההשקעה של הלקוח הינם שמרניים.

הלקוח הגיע אלי כאשר עומדת בפניו סוגיה אחת חשובה והיא האם וכיצד הוא יכול לפרוש ולשמר רמת חיים בדומה לזו בה הוא חי היום,.

כאן בא לביטוי המתכנן הפיננסי. תכנון פיננסי משפחתי מדבר על ראיה כוללת של המשפחה בתוך מכלול התנאים הכלכליים, משפחתיים ומהותיים אחרים הסובבים אותה, ממש כמו עסק.

תכנון פיננסי נכון מאפשר להגדיל את המשאבים הקיימים של המשפחה באמצעות שימוש בכלים נכונים לתכנון פיננסי וניהול כספים. תכנון פיננסי נכון מאפשר גם להבטיח כי סכום כסף נדרש יהיה זמין וקיים לטובת מטרה ספציפית בתאריך עתידי מוגדר .

מטרות חיים של המשפחה יכולות לכלול רכישת בית ,חיסכון לטובת רכישת השכלה לילדים , רכישת מכונית, הגנת המשפחה מפני קטסטרופות או תכנון של הפרישה.

בתהליך ההיכרות הראשוני עם המשפחה עליה התחלתי לספר,  הסתבר כי אותו לקוח עובד ללא הפסקה ואין לו את זמן האיכות שהיה רוצה שיהיה לו לטובת תחביביו וחלומותיו.

עבודת תכנון מקיפה שכללה מיפוי וניתוח המצב הפיננסי הקיים של המשפחה הכולל התייחסות למטרותיו, ושאיפותיו לדור הבא, וכמובן בניית תזרימי מזומנים הובילו אותי למסקנה כי איכות החיים של הלקוח והמשפחה יכולה להשתנות בקלות באמצעות מספר שינויים שיש עליו לבצע, וזאת לאחר שהסתברו לי העובדות הבאות על מצבו הפיננסי והאישי:

בשל הכנסות גבוהות כשכיר, כל הכנסתו כעוסק מורשה ממוסה ב 50% מהש”ח הראשון .

הצוואה אותה רשם איננה משקפת את רצונותיו להעברה בין דורית וזו מעצם העובדה שאחד הנכסים העיקריים שלו היא קרן פנסיה ותיקה המאפשרת תשלום קצבת שארים לבת זוגו בלבד ולא לילדים.

סה”כ החסכונות הפרטיים שלו בנוסף לנכסים הפנסיוניים שלו מושקעים בסיכון גבוה שלא תואם את טעמי ההשקעה שלו וכן לא תואמים בעיקרן את השימושים שהוגדרו עבורו.

פרישה עבור הלקוח, מאפשרת ללקוח להרוויח יותר בעסקיו הפרטיים ולפנות לו זמן איכות.

טיפול בסוגיות האמורות לעיל הובילו ליצירת תוכנית פיננסית שמאפשרת ללקוח ולמשפחתו להשיג את המטרות שהוגדרו גם ברמה הפיננסית וגם ברמה האישית.

לסיכום למרות החשיבות הרבה שניתן לייחס לתוכנית המיפוי הראשונית, חשוב להבין כי תוכנית פיננסית איננה אירוע חד פעמי אלא תהליך מתמשך , וכי יש להשקיע ולתחזק את התוכנית לאורך מעגל החיים. כותבת המאמר הינה טליי וולס  – מתכננת פיננסית cfp  .

קורס תכנון פיננסי הקרוב נפתח בימי ו׳ 26.6. הצטרפו אלינו…לקבלת פרטים נוספים ותכנית הקורס המלאה לחצו כאן