תכנון פיננסי
המפתח לחיים ופרישה בכבוד

למה חינוך פיננסי?

אזרחי מדינת ישראל שכירים ועצמאים צעירים ובוגרים הם צרכנים של מוצרים פיננסים מכול הסוגים, כגון הלוואות בנקאיות, משכנתאות, כרטיסי אשראי , ביטוחים לסוגם, תכניות חיסכון  בין באמצעות קרנות פנסיה ,ביטוח והשקעות בשוק ההון.

זאת בנוסף למוצרי צריכה ברי קיימא מכוניות מכשירי חשמל וכדומה. מעל לכול אלה אנו צרכני מזון, חינוך ותרבות ועוד ועוד.

אם כן מה הבעיה ולמה חינוך פיננסי? התשובה לכך פשוטה ביותר. רוב הציבור בישראל וכמוהו בעולם כולו מתקשה להבין את תלוש המשכורת, את חשבון הבנק, את עמלות הבנק, את דמי הניהול של חסכונותיו. אנחנו בדילמה מה עדיף על מה הלוואה בבנק או שמא הלוואה חוץ בנקאית. האם אנחנו משלמים דמי ניהול הוגנים על חסכונותינו ואולי אפשר לשלם פחות. למה האוור דרפט  עולה כול כך הרבה ומדוע כלכלת המשפחה אינה מאוזנת ומגדילה באופן שיטתי את ההתחייבויות שלנו?

חינוך פיננסי מלמד את האזרח לפעול בעולם הפיננסי תוך כדי ידע והבנה ומאפשר לו לקבל החלטות נכונות יותר , הנוגעות להתנהלותו הכספית וכן לדעת את זכויותיו הנובעות מהמוצרים הפיננסים שרכש.

סדנה בת חמישה מפגשים תשנה לחלוטין את ההבנה והידע של המשתתף בסדנה בכול התחומים שהעלנו.

  

למה תכנון פיננסי?

גם שכיר וגם עצמאי, צוברים במהלך חייהם נכסים לצד התחייבויות. ההתחייבויות ברובן ידועות אם זה החזר משכנתא ,חלק מההוצאות השוטפות בבית מיסים ,ארנונה, חינוך ילדים, בריאות וביטוחים לעיתים שוכחים שיש גם התחייבות למים , חשמל, ביגוד וכדומה. צבירת הנכסים בדרך כללה לא מובנת ואנו מתמקדים בעיקר בערך הדירה וחושבים שיש לנו פנסיה מספיקה בפרישה ואפילו חולמים על העברת נכסים והון לדור הבא, ילדנו ואם אפשר לנכדינו.

המציאות לצערנו הרב שונה. כאשר תוחלת החיים משתנה והריבית לא קיימת או נמוכה וערך הנכסים האחרים משתנה פעם לטובתנו ופעם לרעתנו העדר תכנון פיננסי ומתכנן פיננסי “צמוד” יכול לגרור אותנו למצב שבו הפרישה לא תהא מכובדת או בעצם נתקשה ביותר לקיים את עצמנו בגיל פרישה.

התשובה לשאלה למה תכנון פיננסי ולמה מתכנן פיננסי מלווה נחלקת לשניים. תכנון פיננסי פוקח את עיננו ומציג לנו את המציאות הפיננסית העכשווית וקובע עבורנו את המסלול הכלכלי שעלנו לעבור כדי להשיג את יעדי החיים שלנו.

מתכנן פיננסי מלווה הוא המקצוען שיעקוב יחד אתנו לאורך השנים ויתאים את יעדי החיים למציאות המשתנה. יש דוגמאות רבות של בעלי מקצוע מלווים כמו רופא המשפחה, יועץ המס או רואה חשבון, לעתים עורך דין .

אנו נמצאים בתקופה ממושכת של חוסר וודאות כלכלי אם לא נעזר בבעלי מקצוע אנו עשויים למצוא את עצמנו המצב כלכלי קשה ובלתי הפיך אם לא נדאג לעצמנו מבעוד מועד.