משקיעים בעולם עוברים לנדל”ן

דן דוברי 2

דן דוברי יולי 2015

כאשר שוק המניות נושק לשיאים חדשים ותשואות אג”ח נמצאים בשפל חסר תקדים, משקיעים מתאמצים למצוא השקעות אטרקטיביים. מעט משקיעים מעריכים שעדיין קיימים השקעות שכדאי להשקיע בהם, אך יכול להיות שכל מה שהם צריכים לעשות זה להביט מעבר לחוף הפרטי שלהם.

במאמר שפורסם ב Morningstar בעקבות מחקר של חברת המחקר הבינלאומית Savills בקרב מנהלי עושר מתברר ש91% מכל לקוחות העושר בעולם מחפשים הזדמנות להגדיל את נכסים ישירים שלהם בנדל”ן ו 87% מתכוונים להגדיל חשיפה לנדל”ן באמצעות אחזקה לא ישירה (באמצעות קרנות למשל).

באופן היסטורי בעלות על אדמה ונכסי נדל”ן תמיד היו מדדים של עושר, והרבה פעמים זה הנכס הראשון שאנשים רוכשים עם העודף עושר שלהם, וזהו מגמה שאנו מזהים גם אצל העשירים החדשים ממדינות המתפתחות.

אך המחקר גילה שזה נכון לגבי כל אילו שצוברים עושר בעולם בספקטרום הגדול של סוגי נדל”ן בעולם.

במחקר 72% ממנהלי עושר אמרו שהלקוחות שלהם ירכשו דירות למגורים כהשקעה במהלך החמש שנים הבאות, 60% אמרו שהלקוחות שלהם ירכשו אדמה לפיתוח, 50% ישקיעו במשרדים, ורק 44% בפיתוח קימועני.

צפון אמריקה זה היעד להשקעה הנפוץ ביותר עם 67% ממנהלי העושר, 63% בבריטניה, ו 58% באסיה.

לעומת זאת רק 43% ממנהלי העשור רצו לרכוש נדל”ן בדרום אמריקה, 38% במזרח אירופה, ו 37% בהונגקונג וסין.

מהמחקר עולה ש שליש מלקוחות משקיעים עד 10% מכל החסכונות שלהם בקרנות במתמחים בנדל”ן (השקעה לא ישירה).

14% מהמשקיעים בעולם אומרים ש 40% מהפורטפוליו שלהם מושקע באופן ישיר בנדל”ן ו עוד 36% מחזיקים 10% מהונם בנדל”ן בהשקעה ישירה.

מהמחקר עולה שמשמקיעים פרטיים איבדו אמון בשוקי המניות והאג”ח אחרי המשבר של 2008 ועושים מעבר חד מהשקעות בשוק המניות להשקעה בנדל”ן.

הם מחפשים חלופות לניירות שחושפים אותם לתנודתיות קיצונית שנוצר עקב היצע וביקוש.

כותב המחקר ברנס אומר שמגמה זו זה לא רק תקופתי אלא מגמה שתמשיך להוביל את עולם ההשקעות לתקופות ארוכות. הוא ממליץ למנהלי עושר ברחבי העולם להתמחות בהזדמנויות בתחומים אליו ולא להגביל את עצמם רק לשווקים המסורתיים במניות ואג”ח.

הביקושים בעולם לנדל”ן הם לא רק תוצר של שערי ריבית מנוכים אלא שינוי מבני של שוק ההון, וזה אומר שהשקעה בנדל”ן יהיה קבוצת הנכסים שתוביל את עולם ההשקעות בעתיד הקרוב. זה ממש קריטי שאנשי המקצוע יבינו היטב בתחום זה.