סדנת השקעות אלטרנטיביות

רקע כללי: השקעות בשוק ההון תמיד היו האפשרות הראשונה שאליה היו פונים משקיעים שאינם מסתפקים בתשואה שניתן להשיג בפיקדונות בנקאיים.  אך התנודתיות של הנכסים שנסחרים בבורסה גורמת לרוב המשקיעים לפעול ממקום רגשי ולא ממקום מחושב ולעשות טעויות שגורמות בסופו של דבר להפסדים ניכרים..

קיים עולם שלם של השקעות שאינן נסחרות בשוק ההון, אפיק זה נקרא השקעות אלטרנטיביות. שילוב שלהם בתיק ההשקעות מקטין משמעותית את התנודתיות של תיק הנכסים ומגדיל את פוטנציאל התשואה.

השקעות אלטרנטיביות הוא שם כולל למגוון השקעות שאינן סחירות, וכתוצאה מכך, בעלות מתאם נמוך,  להשקעות כמו אג”ח ומניות הנסחרות בבורסה. אפיק זה כולל השקעות כגון: קרנות חוב פרטי, קרנות גידור, קרנות פייבט אקוויטי, קרנות הון סיכון, הלוואות חברתיות נדל”ן מניב ועוד. 

סביבת הריבית האפסית ששוררת היום בשוק הופכת אפיק השקעה זה לרלוונטי מתמיד, מאחר והוא מאפשר למשקיע להגדיל תשואה תוך יצירת פיזור רחב שמייצב את תיק הנכסים, ומנטרל חלק מההשפעה של התנודתיות בבורסה.

עם זאת, להשקעות אלטרנטיביות ישנם מאפיינים רבים השונים מהשקעות בשוק ההון שחייבים לתת עליהם את הדעת לפני שמחליטים אם לשלב אותם בתיק ההשקעות כגון: נזילות מוגבלת, עלויות גבוהות, סכומי מינימום להשקעה והיעדר פיקוח. המשמעות היא שנדרשת הבנה מעמיקה של השקעות אלו ובחינה יסודית של סוגיית ההתאמה שלהן להעדפות הסיכון של הלקוח ולצרכי הנזילות שלו. שימוש לא נכון בהשקעות מסוג זה עשוי לחשוף את המשקיע לסיכונים מיותרים, או חשיפה גדולה מידי להשקעה בודדת.  

בסדנה בת 4 מפגשים תכירו את מגוון סוגי ההשקעות האלטרנטיביות הקיימות בשוק, המאפיינים שלהן, מתי ועבור מי נכון להשקיע בהן, מה פוטנציאל התשואה ומה הסיכון, מיהו משקיע כשיר ואילו הזדמנויות השקעה פתוחות בפניו וכיצד ניתן ליצור תמהיל השקעות מאוזן שמשלב כמה שיותר השקעות בעלות קשר נמוך בין הביצועים שלהן.

לסדנה יגיעו גם נציגים של קרנות השקעה אלטרנטיביות שיציגו לכם דוגמאות מוחשיות מלוות בהסברים, שיאפשרו לכם להכיר לעומק את המאפיינים ואת המנגנון של כל השקעה. 

קהל יעד: מתכנני פיננסים , מתכנני פרישה, סוכני ביטוח, משווקים/יועצים פנסיונים, יועצי השקעות, מנהלי תיקים, יועצי מס ורו”ח.

מטרת הסדנה: חשיפת המשתתפים למגוון פתרונות השקעה לא מסורתיים שאינם זמינים לרוב המשקיעים, שיכולים לייצר ללקוח ערך רב וצמיחה עקבית ויציבה של תיק הנכסים.

מדוע חשוב לשלב השקעות אלטרנטיביות בתיק ההשקעות ?

 • Win Win – הלקוח נהנה מפוטנציאל לרווח גדול יותר, וההכנסות עבורנו כגורם מתווך, גבוהה משמעותית במכשירי השקעה אלה, בהשוואה להשקעות מסורתיות כגון פוליסת חיסכון, קופת גמל להשקעה תיק מנוהל וכו’.
 • סביבת הריבית הנמוכה גרמה בשנים האחרונות לעלייה חדה במחירי האג”ח והמניות הנסחרות בבורסה, כתוצאה מכך התשואות העתידיות הגלומות במכשירי השקעה אלו נמוכה והסיכון גבוה. במקום להסתפק בתשואות נמוכות ולספוג הפסדים בטווח הקצר, ניתן לפנות להשקעות אלטרנטיביות שמספקות תשואה נאה ויציבה.
 • רוב ככולו של כספי הציבור, הן הפנסיוני והן הפיננסי מושקעים באג”ח ומניות הנסחרות בבורסה, המשמעות היא שבעת מפולת בבורסה הלקוחות יחוו ירידה חדה בשווי הנכסים שלהם באופן רוחבי. הדרך למנוע זאת היא ע”י הפניית כספים לאפיקי השקעה אלטרנטיביים שלא מושפעים מהבורסה ולא יפגעו בעת מפולת.
 • אחד האתגרים בתחום השקעות הוא למצוא השקעות שהקשר ביניהם נמוך, המתאם בין חלק גדול מההשקעות האלטרנטיביות להתנהגות שוקי ההון נמוכה ובחלק מהמקרים שלילית, עובדה זו עשויה להקטין משמעותית את הסיכון בטווח הקצר והן בטווח הארוך.
 • פיזור הוא אחד מהעקרונות הבסיסיים בהשקעות, השימוש בהשקעות אלטרנטיביות מספק גיוון הרבה יותר רחב של תיק ההשקעות של הלקוח.
 • משקיעים שצריכים תזרים קבוע ויציב יוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות באפיק השקעה זה.
 • שימוש בהשקעות שאינן מסורתיות היא דרך מצוינת לתת ערך מוסף ללקוח, לחזק איתו את הקשר ולהגדיל את היקף הפעילות איתו.
 • קיימות השקעות אלטרנטיביות שבהן התשואה אינה תלויה בכיוון השוק, וניתן להרוויח באמצעותן גם כאשר השוק יורד.

המלצות בוגרי קורס השקעות אלטרנטיביות

 1. “קורס קצר שנותן טעימה על השקעות אלטרנטיביות, חשף בפני דברים חדשים שלא ידעתי וגורם לחשוב על השקעות אלה.”
 2. “קורס מחכים ממצה ומקצועי”
 3. “חומר רלוונטי מקצועי ומעניין ופרקטי, המרצים מקצועיים וידעו להעביר את החומר כראוי”
 4. “מרצים נעימים ברורים ועם תשובות מצוינות”
 5. ” יש למרצים המון ידע והרצאות מאוד תורמות”
 6. בשבוע הבא אני מסיימת את הסדנא של השקעות אלטרנטיביות. חייבת לציין כי הקורס עלה על כל הציפיות ברמה המקצועית וזאת למרות שבאתי עם ידע מוקדם. עדיין העשיר אותי מאוד, היה בנוי בצורה טובה ונתן בהחלט כלים להבין את התחום החשוב הזה. (איריס אמיד)
 7. אני רוצה להגיד לך שוב תודה על הסדנא. אני מאוד נהנית! הסדנא מקצועית וממוקדת, משה חסון מורה ואיש מדהים! עלו והצליחו. (דקלה שני)
 8. קורס מצוין! מוסיף ומלמד לשוק האלטרנטיבי. כחלק מובנה בתיק הפיננסי, פנסיוני של לקוחותינו. (ליאורה בורג, סוכנת ביטוח)
 9. הקורס בהחלט מספק רקע והתמצאות בשוק ההשקעות האלט’ ופותח את התחום הזה לפעילות בקרב הלקוחות (יצחק סינה)
 10. חברי המתכננים. יש לי הכבוד להשתתף בהשתלמות (בחיפה) של “השקעות אלטרנטיביות”. מדובר בהשתלמות מהמדרגה הראשונה עם מיטב המרצים והשחקנים בשוק. לו הדבר היה תלוי בי, הייתי מחייב כל אחד מהמתכננים , להשתתף בהשתלמות זו. כל הכבוד ליוזמים , למכללה ולכל הנוגעים בדבר. (עמנואל ישראלי)

לצפיה ב- תוכנית שיעורים סדנת השקעות אלטרנטיביות – מרכז

להרשמה- לחץ כאן!

לצפיה ב- תוכנית שיעורים- סדנת השקעות אלטרנטיביות- חיפה

להרשמה- לחץ כאן!

     מתודולוגיה – הסדנה כוללת 4 צעדים:

 1. הכרת עולם ההשקעות האלטרנטיביות על מגוון פתרונות ההשקעה שהוא כולל
 2. הבנה לעומק של המאפיינים של כל מוצר אלטרנטיבי ולאיזה משקיע הוא מתאים
 3. ניתוח המוצרים הקיימים היום בשוק והשוואה ביניהם 

הרצאות אורח של נציגים מקרנות השקעה אלטרנטיביות מתחומים שונים

מרכז מקצועי:

moshe

משה חסון  CFPמתכנן פיננסי מוסמך.

פעיל בשוק ההון מעל 10 שנים. שימש יועץ השקעות בבנק אגוד ללקוחות גדולים וממונפים.
שימש כמנהל סיכונים בחברת ההשקעות ברק קפיטל ומרצה במכללה הבינלאומית לתכנון פיננסי ובמכללת מיטב דש.