רכישת מניות עכשיו-להשקיע או לשקוע ?

שוק המניות מתאפיין בדינאמיות רבה, לצד אפשרויות סיכון מגוונות .
מכל עבר ניתן לקרוא על המלצותיהם של מומחים שונים לשוק ההון אודות התנהלות נכונה עם מניות בהינתן המצב הפיננסי, הפוליטי, והמדיני הנוכחי.
אחת השאלות הנשאלות ביותר בשוק המניות היא האם שוק המניות הגיע לשיאו, ואם כן אז האם כדאי לצאת משוק המניות, להמתין לתיקון ולחזור לאחר מכן.

העשור האחרון, מתאפיין בקפיצות ובנפילות חדות של מחירי המניות, הן בבורסה הישראלית והן בבורסות העולם;  מדד ה S&P 500 עלה בשיעור של 200% בעשור האחרון, זינוק כ- 400% מהשפל של שנת  2008.

הנכון ביותר למשקיע אם יכול היה לקנות בשפל למכור בשיא.

המשמעות הגדלת התשואה  בכ- 20% בשנה אם מדובר בשיטה כל כך מצליחה, מדוע לא כולם נוקטים בה?

התשובה היא – מכיוון שזה אינו אפשרי.

מי שיביט בסטטיסטיקה של שווקי המניות בעולם במאה השנים האחרונות, יגלה כי החזקה במניה במדד לטווח הארוך תהיה תמיד רווחית יותר מאשר ניסיונות לתזמן את הירידות והעליות בשווקים.
יש אף המחמירים ואומרים, כי ניסיון לתזמון מכירה ורכישה של מניות נועד לכישלון מראש. כל ניסיון לנצח את הסטטיסטיקה לרבות: בניית מדדים חכמים, פיתוח אלגוריתמים או ניתוח טכני של המדדים לא הוכיח עצמו לטווח ארוך עד היום.
רבים מהמשקיעים מכירים את הסטטיסטיקה, אולם היכרותם עמה או אפילו הצלחתם העסקית בתחומי חיים אחרים אינה ערובה להצלחה בניהול השקעות בשוק ההון.
משיקים רבים חוזרים שוב ושוב על שתי טעויות יסוד:

  1. היסמכות על חשיבה רגשית, המונעת מפחדים ותאוות בצע
  2. חוויה אישית של אשליית שליטה.

מדובר בשני מנגנוני הגנה בסיסיים, המסייעים לנו לתפוס ולנתח את המצב כמו גם לתווך לעצמנו את המציאות, מדובר במנגנונים חשובים ביותר המעורבים בקבלת החלטות מהותיות בחיינו. יחד עם זאת, מדובר במנגנונים אשר יהיו לרועץ בעבור משקיעי שוק ההון המוצפים בחוויות רגשיות, רצון עז להימנע מכישלונות ודחף אדיר לחוות הצלחות כל זאת תוך תחושת שליטה מדומה של המשקיע.
אם כן, כיצד נמנע מלבצע את טעויות חוזרות אלו בניהול ההשקעות?

אנו ממליצים על שתי פעולות אשר הוכיחו עצמן שוב ושוב:

א. גיבוש אסטרטגית השקעה לטווח ארוך אשר אינה מושפעת  משינויים סביבתיים אקסוגניים.

ב. מינוי מקבל החלטות חיצוני אשר אינו מושפע רגשית מההחלטות המתקבלות ותוצאותיהן בטווח הקרוב

הימנעות מודעת מנקודות החולשה האנושיות והטבעיות כל כך, יגדילו משמעותית את הסיכוי להצלחה ולרווחים בעולם שוק ההון.